Horská víska (876 m) pod Velkou Deštnou. Připomíná se roku 1828 jako dřevorubecká osada, patřící původně k obci Jedlová. Dnes chalupy slouží pro rekreaci a je zde hájovna. Za svůj název vděčí tehdejšímu vlastníku solnického panství Antonínu Slivkovi, rytíři ze Slivic, který osadu pojmenoval po své matce.

V údolí říčky Zdobnice směrem na Zdobnici se nacházely další osady – Anenská Huť a Kamenec(Rassdorf). Dostálův průvodce Orlickými horami z roku 1939 o Luisině Údolí a okolí hovoří takto: Luisino Údolí (37N), malá osada, roztroušená podle nové silnice, nová restaurace, stará hospoda […] Z Luisina údolí vede červená překrásným údolím horské bystřiny k pile a k několika chalupám Anenské Huti. Starý mlýn je přeměněn v hostinec […] dále se dostáváme do Rassdorfu (106 N, Kamenec), vsi s kapličkou, vklíněné do horského hřebene. Mlýn Haka je hostincem.“

Dnes už byste Anenskou Huť hledali marně, do dnešních dnů se z ní nezachoval ani jeden dům. V lese utopeném Kamenci zůstalo z původních pětadvaceti chalup do dnešních dnů jen 6 stavení využívaných převážně pro dětský tábor. Na turistické mapě z počátku 60. let jsou ale Anenská Huť i Kamenec ještě zakresleny.

My doporučujeme procházku po zelené značce k zámečku, kde je možno doplnit energii v místním Zámečku. Pokud trefíte otvírací dobu, je to pěkná chata s příjemnou obsluhou a výborným domácím jídlem.

Od Zámečku se dá jít po žluté směrem k Deštné. Na křižovatce doporučujeme krátkou odbočku ke kostelu sv. Matouše, kde je překrásný výhled od houpaček zavěšených na stromech. Vrátit se zpět po červené, vzhůru podél sjezdovky a lesem zpět do Luisina údolí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *